Bartolino, gmina Malechowo
Bartolino, gmina Malechowo
Nazwa niemiecka: Bartlin
Pierwsza wzmianka: 1267
Bartolino, gmina Malechowo wieś leży w gminie Malechowo, na wschód od Niemicy przy drodze Niemica – Sulechowo. Jest ulicówką.
Miejscowość powstała w średniowieczu. W XV i XVI wieku była lennem rodu von Ramel, a następnie rodziny von Palbitzky i von Münchow. Na początku XVIII wieku majątek nabyła Zofia von Natzmer. Po jej śmierci dziedziczyła go jej córka i zięć Klaus Jürgen von Zastrow. W XIX wieku majątek wszedł w posiadanie rodu von Schlieffen.
W końcu XVIII wieku – jak podaje Brüggemann – w wiosce było 15 domów, folwark i dwór, mieszkało 5 chłopów i 1 zagrodnik. Zespół dworsko – folwarczny usytuowany był w północnej części wsi. Do dworu prowadziła droga obsadzona lipami i kasztanowcami.
Drzewa zostały wycięte jeszcze w latach 30-tych XX wieku prze ówczesnego właściciela majątku – Hugo Volberta. Do dworu po stronie północnej przylegał ogród i sad. W 1928 roku folwark liczył 654 hektary gruntów, w tym 123 hektary lasu. We wsi znajdował się młyn wodny i sklep. Zabudowa mieszkalna wioski jest murowana, częściowo szachulcowa.
Cmentarz ewangelicki znajdował się około pół kilometra na południe od zabudowań. Powstał w połowie XIX wieku i miał powierzchnię około pół hektara. Zachowały się fragmenty nagrobków Żeliwnych krzyży. Po 1945 roku nieczynny. Wojska radzieckie zajęły wieś na początku marca 1945 roku. Po wojnie na bazie majątku utworzono państwowe gospodarstwo rolne, które funkcjonowało do początku lat 90-tych ubiegłego wieku. W wiosce mieszka 126 osób (dane z 2011 roku.
Autor: Jan Sroka
Fundacja „Dziedzictwo” w Sławnie.
Fundacja „Dziedzictwo” powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych Ziemi Sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne.
Strona: archeo.edu.pl