Barzowice, gmina Darłowo
Nazwa niemiecka: Barzwitz
Nazwa przejściowa: Barcewice
Pierwsza wzmianka: 1275
Barzowice, gmina Darłowo, wieś istniała już w XIII wieku. Była to wieś chłopska i kościelna wchodząca w skład urzędu darłowskiego. Mieszkańcy wsi byli zobowiązani pracować na rzecz folwarku w Palczewicach i dostarczać żywność na rzecz zamku w Darłowie. Brüggemann notuje w 1784 roku, że we wsi mieszkało 20 kmieci, 2 komorników, 8 zagrodników, 2 robotników drogowych, pastor, kościelny, sołtys i kowal.
Znajdowała się tu szkoła, co najmniej od 1611 roku – wymienia się wtedy nauczyciela Jürgena Lange, który był jednocześnie kościelnym. Później obok kościoła i plebanii wybudowano nową szkołę
dwuklasową z mieszkaniem dla nauczyciela. Ostatnimi niemieckimi nauczycielami byli Otto Parlow i Berta Kanies.
W 1818 roku we wsi mieszkały 354 osoby, w 1871 – 613, w 1905 – 546 i w 1939 – 472 osoby. W 1871 w Barzowicach było 113 domów. Podobnie w roku 1939. Powierzchnia wioski wraz z gruntami wynosiła 985,8 hektara (1939).
Przed II wojną światową we wsi znajdowało się 15 gospodarstw o powierzchni do 5 hektarów, 39 do 10 hektarów, 7 do 20 hektarów i 13 o powierzchni powyżej 20 hektarów. We wsi znajdowała się mleczarnia (przy drodze do Drozdowa), dwa wiatraki, kasa oszczędnościowa, gospoda i sklep, punkt pocztowy i straż pożarna. Mieszkali w niej między innymi: piekarz, stolarz, malarz, kołodziej, 3 krawców, ślusarz, 2 kowali.
Działało stowarzyszenie weteranów wojennych. Kościół z plebanią znajduje się na wzniesieniu w południowej części wsi. Jest to kościół halowy, który powstał w połowie XV wieku. Świątynia była przebudowywana w XIX wieku. Zachowały się elementy dawnego wyposażenia. Chrzcielnica z mosiądzu pochodzi z 1645 r., ozdobiona jest scenami ze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.
Na ołtarzu znajdują się figury świętych Piotra i Pawła. Ostatnim niemieckim pastorem był Franz Birken (1936-1945) Ważną rolę w dziejach Barzowic odegrali pastorzy i nauczyciele przyczyniając się do rozwoju szkolnictwa i rolnictwa. Na przykład pastor Friedrich Meinhof (1842-1881), który zmeliorował wiele gruntów, uczył chłopów lepszego gospodarowania.
Był też znanym teologiem, założycielem Koła Misyjnego utrzymującego kontakty ze stacją misyjną w Afryce. Jego syn Carl – urodzony w Barzowicach w 1857 roku – po studiach germanistycznych i teologicznych w Greifswaldzie i Tubindze przez pewien czas był pastorem w Cisowie. Następnie zainteresował się językami Afryki. W 1899 roku opublikował książkę o fonetyce języka Bantu. Był jednym z pierwszych uczonych, którzy systematycznie badali języki i tradycję afrykańską. Wykładał w Berlinie i Hamburgu.
Był bratem dziadka Ulricke Marie Meinhof (1934-1976) dziennikarki, współzałożycielki i działaczki ultralewicowej terrorystycznej organizacji – Frakcja Czerwonych Brygad. Kościół barzowicki po wojnie został poświęcony przez katolików w kwietniu 1948 roku. Koło kościoła jest cmentarz ogrodzony murem z kamienia polnego. Powstał najprawdopodobniej także w XV wieku.
Na nieczynnym cmentarzu przykościelnym znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom Barzowic i okolicznych wsi (Karsina, Drozdowa, Dzierżęcina i Sulimic) poległym w I wojnie światowej. Obok kościoła znajdują się współczesne: grota kamienna z figurą Matki Boskiej oraz rzeźba „Dobry pasterz”.
W drugiej połowie XIX wieku założono we wschodniej części wsi cmentarz parafialny o powierzchni ponad jednego hektara. Na cmentarzu istniała kaplica rozebrana w latach 80-tych XX wieku. Część cmentarza została splantowana i przygotowana pod współczesne pochówki. Na cmentarzu znajduje się grób jednego z barzowickich proboszczów Józefa Mastaja zmarłego w 1965 roku.
Wojska radzieckie zajęły Barzowice 7 marca 1945 roku. Dotychczasowych mieszkańców wysiedlono, głównie w 1946 roku. Po wojnie przez wiele lat działała we wsi szkoła. Przez wieś przebiega szlak Cystersów. W budynku świetlicy działa punkt biblioteki gminnej.
We wsi mieszka około 280 osób Powszechna w powiecie wymowa nazwy wsi : ‘bażowice’ jest błędna. Prawidłowa wymowa to: ‘bar–zowice’.
Autor: Jan Sroka
Fundacja „Dziedzictwo” w Sławnie.
Fundacja „Dziedzictwo” powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych Ziemi Sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne.
Strona: archeo.edu.pl