Jarosławiec, gmina Postomino
Nazwa niemiecka: Jeshöft
Nazwa przejściowa: Jackowo
Pierwsza wzmianka: 1460
Jarosławiec, gmina Postomino turystyczne centrum gminy Postomino położone jest w pobliżu jeziora Wicko. Urokliwe nadmorskie plaże, wysoki klifowy brzeg o wysokości do 30 metrów i sosnowy las – to największe walory krajobrazowe tej miejscowości.
Od wschodu Jarosławiec graniczy z gruntami wsi Jezierzany, od południa z Nacmierzem, od południowego zachodu z Rusinowem. Wieś jest typową ulicówką , z główną drogą biegnącą równolegle do brzegu morskiego na długości około 2 kilometrów.
Ludność trudniła się rybołówstwem, rolnictwem i zbieraniem bursztynu. Od XVI stulecia wieś należała do urzędu darłowskiego. W 1784 roku mieszkało tu 11 chłopów, 7 małorolnych, 3 chałupników i nauczyciel. Wieś liczyła wtedy 24 gospodarstwa.
W 1818 roku wioskę zamieszkiwało 151 osób, w 1871 – 276, w 1905 – 267, w 1925 – 311, a w 1939 – 327. Powierzchnia wsi wraz z gruntami w 1864 wynosiła 468 ha i do 1939 roku pozostała taka sama. Liczba gospodarstw wynosiła: w 1871 roku – 56, w 1905 – 55, w 1925 – 66 i w 1939 – 83.
Na początku XIX wieku w związku z licznymi katastrofami statków zaczęto dyskutować o potrzebie zbudowania latarni. Powstały dwa projekty: pierwszy (z 1820 r.) zakładał budowę obiektu drewnianego; drugi (z 1827 r.) murowanego. Ten ostatni miał być realizowany tuż przy klifowym brzegu.
Budowę latarni rozpoczęto w 1829 roku, a zlokalizowano ją około 400 metrów od brzegu (latarnia w pobliskim Darłowie powstała ponad pół wieku później – w 1885 r.). Budowę ukończono jesienią 1830 roku i wtedy okazało się, że obiekt jest za niski. Po 5 latach do istniejącego budynku, który przeznaczono na mieszkania dla latarników, dobudowano okrągłą ceglaną wieżę o wysokości 33,3 metra.
Pierwotnie źródłem światła były lampy zasilane olejem rzepakowym. Ich zasięg wynosił około 16 mil morskich. W 1908 roku latarnia otrzymała zasilanie elektryczne oraz syrenę przeciwmgielną. W 1975 roku zainstalowano nową aparaturę świetlną – działającą do dziś o zasięgu światła do 23 mil morskich.
W 1996 roku latarnia przeszła remont, a od końca lat 90-tych XX wieku udostępniona jest do zwiedzania.
Przez wiele lat latarnia obsługiwana była przez rodzinę Żuchowskich. Pierwszym latarnikiem z tej rodziny był Zygmunt Żuchowski. Następnie pracował tu Ryszard Żuchowski i jego żona Alina. Ostatnim latarnikiem z rodu Żuchowskich był Marek Żuchowski, syn Zygmunta i brat Ryszarda – pracował jako latarnik ponad 30 lat do kwietnia 2010 roku, kiedy to zautomatyzowano pracę latarni.
Walory turystyczne Jarosławca zaczęto odkrywać już w XIX stuleciu. W XX wieku do tradycyjnych zajęć ludności dochodzi turystyka (np. w 1930 roku wieś odwiedziło około 800 gości, a w 1939 około 2.000). Zaczęło to stopniowo zmieniać oblicze wsi. Remontowano stare budynki, a także budowano dla potrzeb turystyki nowe. Powstały m.in. hotele: Lindenhoff (z 16 łóżkami oraz własną piekarnią i ciastkarnią), Strandsschlösschen (z 30 miejscami), kawiarnia Bertholda Witta, gospoda Gustawa Pagela.
Przed 1939 rokiem w wiosce był wiatrak, kuźnia, drogeria, rzeźnik, stolarze, krawiec, szewc, piekarz. Dwa razy dziennie kursował dyliżans między dworcem w Sławnie, a pocztą w Jarosławcu, a w sezonie specjalne linie autobusowe. Wakacje spędzali tu znani artyści, m.in. ekspresjonista Karl Schmidt – Rottluff, który utrwalił wiele widoków i scen rodzajowych wioski. W lecie bywali tu malarze: Günter Machemehl ze Sławna i Richard Zenke pochodzący z Darłowa.
We wsi istniała jednoklasowa szkoła. Ostatnim nauczycielem przed 1945 rokiem był Gustaw Ramlow. Mieszkańcy – ewangelicy – należeli do parafii w Rusinowie. Zachowała się większość zabudowy istniejącej przed ostatnią wojną. Najbardziej charakterystyczne są XIX – wieczne budynki mieszkalne – szeroko frontowe, parterowe, o konstrukcji ryglowej.
Wojska radzieckie wkroczyły do Jarosławcu 9. marca 1945 roku. Po drugiej wojnie światowej Jarosławiec stał się modną miejscowością wypoczynkową. Wiele instytucji zaczęło budować tu swoje ośrodki, powstawały także pawilony gastronomiczno – handlowe o dość tuzinkowej architekturze.
W miejscowości nie ma portu rybackiego, jest tylko przystań rybacka, gdzie można kupić świeże ryby. Obecnie działają tu liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele i restauracje. W czynnym cały rok ośrodku „Panorama Morska” działa park wodny. Wieś liczy 32 gospodarstwa. Ludność: w 1950 roku wynosiła –
291 osób , 1960 – 300, 1970 – 308, 1980 – 325, 1990 – 350, 2005 – 381.
W wiosce działa ochotnicza straż pożarna założona w 1968 roku. Jest także szkoła podstawowa i gimnazjum. Od kilku lat znajduje się kościół, którego budowę zaczęto w końcu lat 80-tych. Należy do parafii w Łącku. Wieś jest skanalizowana, posiada oczyszczalnię ścieków i sieć wodociągową.
Autor: Jan Sroka
Fundacja „Dziedzictwo” w Sławnie.
Fundacja „Dziedzictwo” powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych Ziemi Sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne.
Strona: archeo.edu.pl
Inne nazwy: Jarosławiec – Jershöft – Hershöft – Jershoeft – Jershöfter – Gartzhouede – Jarsthöffde – Jerchoff – Jersthöft
Zdjęcia / Pocztówki / Widokówki – Jarosławiec
Przetłumaczone foldery, broszury: Ostseebad Jershöft – Kreis Schlawe i. Pom.
Kąpielisko nadbałtyckie Jarosławiec Stromy brzeg Czytaj dalej …
Kąpiel w słonych falach staje się jeszcze przyjemniejsza. Czytaj dalej …
Produkty spożywcze: jaja, mleko, masło, ziemniaki itp. Czytaj dalej …
Hotele rodzinne z kuchnią i pomieszczeniami, Czytaj dalej …
Miłośnicy Przyrody czują się w Jarosławcu wspaniale. Czytaj dalej …
Miłośnicy wędkarstwa znajdą zajęcie dla siebie w niedalekim Rusinowie i na jeziorze Wicko. Czytaj dalej …
Ciekawe i pouczające jest również zwiedzanie Domu ratownika wyposażonego w sprzęt ratowniczy, Czytaj dalej …
Połączenia komunikacyjne: bezpośrednie bilety z odprawą bagaży do Sławna i Darłowa Czytaj dalej …
Dom rodzinny Strandschlösschen w Jarosławcu, polecany poza sezonem z powodów! Czytaj dalej …
Jarosławiec restauracja F. Zühlke położona w pobliżu lasu nad morzem, z pięknym ogrodem, widokiem na las i morze. Czytaj dalej …
Jarosławiec restauracja Wwe Wunder, Z dużym, osłoniętym ogrodem ( Mit grossem geschütztem Garten ) Czytaj dalej …
Albert Mewes, Rügenwalde