Karl Schmidta-Rottluffa Niemiecki malarz i grafik Karl Schmidt, jeden z czołowych ekspresjonistów, urodził się 1 grudnia 1884 roku we wsi Rottluff pod Chemnitz. Po złożeniu matury w Gimnazjum Humanistycznym w Chemnitz w roku 1905, podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki w Dreźnie. Tam z gronem przyjaciół: Erichem Hecklem, Ernstem Ludwigiem Kirchnerem i Fritzem Bleylem, założyli 7 czerwca 1905 roku stowarzyszenie artystów Brücke, które u progu dwudziestego stulecia zrewolucjonizowało sztukę niemiecką. Nazwę grupy zaproponował Karl Schmidt, przybierając jednocześnie, od swojej wsi, przydomek Rottluff. Nowy kierunek, choć trudny do zdefiniowania z uwagi na brak wiążącego programu, zmierzał do wzmożonego oddziaływania na emocjonalną stronę psychiki przez celowe uwydatnienie środków artystycznych.
Wyrażało się to w szczególnym upodobaniu do dosadnego eksponowania graficznego szkieletu kompozycji, zwięzłości i wyrazistości formy, zmierzającej do uwypuklenia brzydoty (tzw. antyestetyzm), użyciu aktywnych elementów powierzchni obrazu (faktura) oraz stosowaniu koloru sugestywnego (niekiedy abstrakcyjnego), często w zestawieniach akcentujących brak harmonii. Niemiecki historyk sztuki i publicysta dr Alfred Kuhn tak napisał o twórcach nowego kierunku: „Zjawisko świata nie jest już tak istotnym, jak idea w nim się przejawiająca.
Dać jej rozbłysnąć, uwolnionej od nalotu przypadkowości − staje się głównym zadaniem sztuki. Większego niż przedtem znaczenia nabiera osobowość artysty, najbardziej tajemnicze jej przeżycia, wizja, którą on jeden został od natury obdarzony.
Artyści ci rozbijają świat i budują go na nowo w swojej własnej wyobraźni. Zmęczenie kulturą, odwrócenie się od Życia wielkomiejskiego […] są pobudkami do utworzenia z własnego wnętrza nowej rzeczywistości”.
W 1920 roku odkrył niewielką wioskę rybacką Jarosławiec. Przez kolejne 10 lat przyjeżdżał tu na początku czerwca i pozostawał do września. Powstawały wtedy liczne przedstawienia wioski i jej okolic. Artysta malował przyrodę, architekturę, scenki z życia rybaków i rzemieślników. Powstały liczne obrazy olejne, akwarele, grafiki. Zmarł w 1976 roku w Berlinie.
Ostatnie wakacje spędził w Jarosławcu w 1931 roku, z Jarosławca w którym przebywał przez blisko cztery miesiące w roku, artysta prowadził bogatą korespondencję ze znajomymi i przyjaciółmi wysyłał także na malowane ręcznie pocztówki które w wielu wypadkach powielały tematy jego obrazów olejnych czy akwareli.
Oto kilka z nich
Źródło: Internet archiwum domu aukcyjnego