Muzeum Ziemi Sławieńskiej
zaprasza na fascynującą podróż z przyszłości w przeszłość!
lis 28, 2023
36 Odsłon
0 0

Ksiądz prałat Marian Dziemianko

Napisane przez
przekaż 1,5% podatku

Ksiądz prałat Marian Dziemianko urodził się w Derewnie 15 grudnia 1930 roku na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. W czasie II wojny światowej mieszkał w ziemiankach. Po 1945 roku znalazł się na Ziemiach Odzyskanych. 23 czerwca 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Teodora Benscha w Gorzowie Wielkopolskim.

Po święceniach do 1959 roku był wikariuszem w Łobezie. Służbę duszpasterską spełniał przez następne 8 lat w Świdwinie i w Słupsku. W 1967 roku został proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Łupawie. Piastował tę funkcję przez 13 lat. 8 lipca 1980 został proboszczem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie.

Jako kapłan i jako mieszkaniec miasta. Szybko zorientował się w sytuacji społecznej, religijnej i etycznej środowiska, którego został duszpasterzem, szybko też nawiązał wartościowe przyjaźnie i zgromadził wokół siebie ludzi, z którymi podjął dzieło aktywnej opieki nad kościołem jako obiektem zabytkowym i świątynią.

Po dokończeniu budowy plebanii i salek katechetycznych w 1982 roku przeprowadził całkowity remont dachu z położeniem nowej dachówki, w 1983 – malowanie kościoła, a w latach kolejnych: remont i uzupełnienie instalacji elektrycznej, remont wieży kościelnej i instalacja nowego krzyża jako wykończenia wieży, wprowadzenie nagłośnienia do kościoła, wymiana szyb, wykonanie instalacji odgromowej, remont kaplicy, konserwacja ołtarza głównego, zamontowanie stylowych ław i foteli w prezbiterium.

Przez cały okres zarządzania parafią na bieżąco uzupełnia majątek kościelny w naczynia i szaty liturgiczne. Oprócz troski o kościół – jako miejsce kultu religijnego i wyznacza miejsce Kościoła w życiu społecznym poprzez mądre poczynania aktywizujące społeczność laicką w dzieło przeobrażeń po roku 1980 i tworzenia wspólnoty parafialnej w duchu II Soboru Watykańskiego. Angażuje coraz szersze kręgi ludzi świeckich (nie tylko wiernych) do współpracy w działaniach formacyjnych, charytatywnych, artystycznych i innych.

Odnosi też duże zasługi dla ekumenizmu – w świątyni odbywają się niekiedy nabożeństwa ekumeniczne o międzynarodowym zasięgu, umieszczona jest tablica poświęcona związanemu ze Sławnem pastorowi Dietrichowi Bonhoefferowi oraz epitafium ku pamięci zmarłych w Sławnie. Swą chrześcijańską postawę realizuje również w ciągle bliskich kontaktach z krajem lat dziecinnych, przez co dodaje splendoru naszemu miastu.

Jest przyjacielem najmłodszych o dużej wrażliwości na krzywdę, biedę i niedolę dzieci zwłaszcza rodzin zubożałych i zagrożonych moralnie. Dla dzieci jest zawsze miejsce w pomieszczeniach plebanii, jest pokarm i dobre słowo. Za tę postawę został wyróżniony prze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Odznaką „Przyjaciel Dziecka”.

Prze wiele lat pełnił funkcję dziekana dekanatu Sławno podejmując działania o charakterze ogólnomiejskim i ponad miejskim. Towarzyszy mu zawsze poczucie humoru, postawa budząca optymizm, co nie koliduje z powagą Jego kapłaństwa.

W 2017 r. świętował 60. rocznicę święceń kapłańskich. Podczas uroczystości, które odbyły się w kościele pw. WNMP w Sławnie wzięli udział m.in. przedstawiciele administracji samorządowej powiatu sławieńskiego oraz zebrani wierni. Mszy świętej przewodniczył biskup Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pińskiej oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Białorusi, prywatnie krewny jubilata.

Na emeryturze sprawuje posługę duszpasterską w kaplicy Ośrodka Wypoczynkowego „Arka” w Jarosławcu.

Kategorie wpisu:
Fotonostalgia
Muzeum Ziemi Sławieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dwadzieścia =

The maximum upload file size: 2 MB. You can upload: image, audio, video, document, text, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here