Richard Zenke urodził się 23 sierpnia 1901 r. w Rügenwalde (Darłowo) nad Bałtykiem. Po ukończeniu gimnazjum w Darłowie i uzyskaniu matury w Kołobrzegu (w 1919 roku) ukończył seminarium nauczycielskie w Bytowie (1921 r.) i rozpoczął pracę jako nauczyciel. Po kilkuletniej pracy jako nauczyciel zgłasza się na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Szkołę tę odbył w latach 1923-26 i uzyskał dyplom profesora szkół średnich. Zaraz po zakończeniu egzaminu, wraca do domu i w latach 1926/35 naucza plastyki w szkole średniej w Pile. W tym samym roku ożenił się z Martą Jantz , córką mistrza żandarmerii. W 1935 roku przenosi się do Królewca.
Rodzina Richard Zenke.
obraz olejny z 1946
Pracował w szkole średniej i był jednocześnie metodykiem wychowania plastycznego w kuratorium stolicy Prus Wschodnich i Berlinie. Zarówno podczas pobytu w Pile, jak również w Królewcu dużo maluje i wystawia swoje prace. Tak więc staje się mistrzem w edukacji artystycznej, które przyniosły mu pewne uznanie, ale także sprzeciw niektórych środowisk, jedna z wystaw miała miejsce w 1941 roku w jego rodzinnym mieście – na Zamku (wspólnie z Otto Kuske). Nosiła tytuł „Pomorscy malarze i ich strony rodzinne”. Jego motywy Wybrzeża Bałtyckiego, oraz klifu w Jarosławcu (Jershöft) itp. znalazły ogólną akceptację.
W 1941 roku został zmobilizowany i został nauczycielem twórczości amatorskiej w jednostkach wojskowych stacjonujących w Norwegii.
Lot Prus Wschodnich nad laguną.
1945 obraz olejny
Po zajęciu Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną żona artysty wraz z czwórką dzieci ucieka do Darłowa, a na początku marca 1945 roku, gdy front zbliża się do miasta, opuszcza rodzinne strony udając się do Meklemburgii. Pierwsze powojenne miesiące i lata – dla ludzi, którzy musieli opuścić rodzinne strony – były niezwykle trudne. Artysta zajął się portretowa niem znanych osób i w ten sposób starał się zapewnić byt rodzinie.
Richard Zenke (z prawej)
w dniu 01 września 1957 podczas wizyty u swojego starego
nauczyciela Karl Rosenow w Laubach / Hessen.
Po dziesięcioletniej przerwie (w 1949 roku) wrócił do pracy w szkolnictwie. Został profesorem gimnazjum w Kirchheimbolandem, a od 1953 roku uczył Ludwigshafen. Tu urzeczywistnił swoje marzenia kupując dom nad Renem. Dużo podróżował i w czasie wędrówek wykonywał szkice na podstawie, których malował później w swojej pracowni. W 1967 roku przeszedł na emeryturę i zajął się tylko sztuką. Rok później zamieszkał w Hamm nad rzeką Sieg. Tu zmarł 16 lipca 1980 roku w wieku 79 lat. Rok później zmarła jego żona. Oboje zostali pochowani na miejscowym cmentarzu.
Narożnik domu Richarda Zenke
oraz obrazy jego synów i córek
, a także obraz olejny klify w Jarosławcu.
Ściana w biurze Richard Zenke
Z lewej obrazek: Christiane i Wieland.
Z prawej Malarstwo: Dietrich.
Miał dwie pasje – pracę pedagogiczną i twórczość artystyczną. Ucząc starał się pobudzić wyobraźnię młodzieży. Często odwoływał się do sztuki ludowej. Starał się przekonać uczniów, że za pomocą sztuki można walczyć z szerzącym się coraz bardziej materializmem. Od uczniów wymagał przede wszystkim myślenia, umiejętności techniczne miały być tylko środkiem do osiągnięcia artystycznego celu. W sztuce był przywiązany do tradycji. Nie należał do zwolenników
licznych XX- wiecznych „izmów”. Jego ulubionymi malarzami byli Caspar Dawid Friedrich i Rembrandt. Krajobraz Pomorza i Bałtyk – to najczęstsze motywy jego licznych obrazów olejnych, akwarel, pasteli i szkiców. Drugą grupę stanowią portrety.
Oto kilka prac malarza
Rügenwalder Stadthafen
obraz olejny z 1923
Własność Richard i Marianne Bedau
Steilküste von Jershöft.
Klif w Jarosławcu
Wartende am Ostseestrand.
Steilküste bei Jershöft
Klif w Jarosławcu
Ostseefischer (Zeichnung).
Fischereihafen in Ostpreussen (Gemälde)
Ostseewellen an Buhnenreihe
Budynek w Jarosławcu, w którym rodzina Richarda Zenke spędzała wakacje w latach 30-tych.
Obok budynku córka Renate
(1999 rok)
Budynek stoi do dnia dzisiejszego.
zdjęcie budynku z (22.07.2004)