Zbigniew Galek żyjemy tu i teraz. Tutaj budujemy swoje dziś i jutro naszych następców. Chcemy, aby przyszłe pokolenia miały lżej, przyjemniej, radośniej. Stąd wielka dbałość samorządu gminnego o rozwój infrastruktury, o ochronę środowiska naturalnego, o czystość wód i powietrza. Jesteśmy świadomi tego, że te ziemie nie „od zawsze” do nas należały, nie „od zawsze” były nam przypisane. W rozwoju każdego narodu ogromną rolę odgrywa świadomość historyczna. Chroni od zapomnienia narodowe tradycje, utrwala poczucie tożsamości narodowej. Świadomość ta miała w Polsce ogromne znaczenie. I nie tylko w okresie niewoli, gdy tworzenie się narodu, w jego odrębności i niezależności, zależało w wielkiej mierze od jego łączności z tradycją, przeszłością. Znajomość własnej przeszłości, nawet fragmentaryczna, stanowi zasadniczy składnik świadomości narodowej.
Nigdy nie uciekniemy od tego, że nie zawsze tutaj byliśmy. Chcemy poznać historię tej ziemi w tych czasach, kiedy nas tu nie było – chociażby dlatego, żeby nie burzyć niepotrzebnie, znać i zachować świadectwo tamtych dni, aby w spokoju budować tu nowe życie.
Miłość ziemi ojczystej – na równi ze świadomością historyczną – kształtuje narodową świadomość. Oba te czynniki splatają się razem. Świadomość historyczna tworzy się, przede wszystkim, poprzez wiedzę o przeszłości. Cztery kręgi rzeczywistości składają się na to, co nazywamy ojczyzną: naród, państwo, historia i ziemia. To właśnie w tych kręgach kształtuje się miłość do ojczyzny i obowiązki wobec niej. Ziemia Postomińska ma swoisty mikroklimat, cechuje ją brak przemysłu, w związku z tym czyste środowisko powoduje, że gmina zaliczana jest do „zielonych płuc” Polski. Ze względu na dużą zawartość jodu i soli klimat ten korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, sprzyja leczeniu układów oddechowego i krążenia. I jak tej ziemi nie darzyć uczuciem miłości? Ziemia Postomińska dlatego właśnie powinna być swoistą Małą Ojczyzną dla ludzi, którzy na stałe związali z nią swój los, swoje dziś i jutro. Chcemy i musimy wykorzystywać tę szansę, aby systematycznie przekształcać oblicze naszej Małej Postomińskiej Ojczyzny z rolniczego na wczasowo-turystyczny, a może i uzdrowiskowy. Rozwijająca się agroturystyka stwarza możliwości mieszkania i wypoczynku wraz z wiejską rodziną, co daje szansę poznania jej zwyczajów i codziennych zajęć. A nie zaszkodzi nikomu, jeżeli serdeczność gospodarzy będzie nie tylko krążyła wokół doczesności, ale sięgnie też historii tej ziemi.
Konferencja, która odbyła się w październiku 2005 roku jest przykładem, że w kontaktach z byłymi i obecnym mieszkańcami nie unikniemy sięgania do wiedzy o dniu wczorajszym. A im ta wiedza będzie pełniejsza, tym lepiej dla nas, czyli tych, którzy mając świadomość i znajomość historii tej ziemi, chcą wychodzić naprzód, czynić nowe i lepsze jutro.
Będziemy rozwijać bazę sportowo-turystyczną, wypoczynkową, kulturalną i agroturystyczną. Jutro naszej Małej Ojczyzny to nie tylko kapela ludowa „Pieńkowianie”, dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne, młodzieżowe zespoły sportowe, periodyk „Szept Postomina”. Turystyka staje się znaczącą gałęzią przemysłu, który nie niszczy naturalnego środowiska człowieka, a rozwija się według reguł przez rynek wyznaczonych. Tworzymy nową bazę w postaci Gminnego Ośrodka Kultury i stadionu sportowego w Postominie. Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy świetlica wiejska będzie prawdziwym ośrodkiem życia kulturalnego z pracownią komputerową i dostępem do Internetu, będzie skupiała pokolenia naszych mieszkańców. Chcemy, aby wiejskie boiska sportowe były terenem szlachetnej rywalizacji lokalnych drużyn w ramach rozgrywek ligi gminnej. Chcemy, aby jarosławiecki amfiteatr prezentował talenty krajowych i zagranicznych artystów, ale również swoim programem promował lokalną kulturę ludową w pełnym tego słowa znaczeniu. Chcemy i musimy, w maksymalnym stopniu, wykorzystać wielkie możliwości drzemiące w unijnych funduszach strukturalnych.
Chcemy, aby Ziemia Postomińska była piękną Małą Ojczyzną ze swoistym klimatem uzdrowiskowym, z zachowanym krajobrazem przyrodniczym, zadbanym dziedzictwem kulturowym. Aby była czysta, zielona, przyjazna dla wszystkich tutaj przebywających i przybywających.
ZBIGNIEW GALEK
Zbigniewa Galka urodzony 29 marca 1947 w Malechowie, zmarł. 28 lutego 2008 rolnik z zawodu, Ukończył w 1966 Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Świdwinie. Prowadził wielkoobszarowe gospodarstwo rolne.
Działalność na szczeblu gminy rozpoczął w 1972 roku, wtedy został naczelnikiem gminy Postomino. Stanowisko zajmował do 1976 roku. W latach 1989 – 1998 był wójtem gminy. Na stanowisko wrócił w 2006 roku, wówczas w pierwszej turze zdobył prawie 82 procent poparcia głosujących.
Znany też jako aktywny polityk. Spędził dwie kadencje w Sejmie, I i II w latach 1991 – 1997. Startował z listy PSL z okręgu słupskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych też u biegał się o mandat posła, ale z listy LiD.
Zmarł na chorobę nowotworową, został pochowany na cmentarzu komunalnym w Sławnie 1 marca 2008, Pozostawił po sobie pustkę, smutek i plany, które zamierzał zrealizować.
Odszedł człowiek sportu
Wójt Gminy Postomino znany był nie tylko jako samorządowiec i parlamentarzysta, ale również działacz i animator sportu znany w regionie i całym kraju. Zbigniew Galek był założycielem i prezesem (1972-1992) klubu sportowego Przełom Postomino, pomysłodawcą wielu znanych w całym kraju imprez sportowych, jak m.in. Międzynarodowy Bieg po Plaży w Jarosławcu, Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe „Powitanie Lata” i „Powitania Zimy”, Ogólnopolski Bieg Samorządowy „Bursztyn Jarosławca”, Międzynarodowy Turniej Szachowy „Jantar Jarosławca” (latach 1980-1990), Bieg Mikołajkowy, Noworoczny Bieg Plażą Jarosławiec – Darłówek oraz jednej z najbardziej znanych imprez pływackich w naszym kraju – rozgrywanych na otwartym morzu – Ogólnopolskich Zawodów Pływackich „Klif Jarosławca”. Zawody te rok w rok gromadziły na starcie setki sportowców z całej Polski. Z inicjatywy Zbigniewa Galka 80 procent sołectw gminy objętych zostało gminnym współzawodnictwem sportowo-rekreacyjnym. Za swoją działalność na rzecz popularyzacji biegania Zbigniew Galek został wyróżniony tytułem „Mecenasa Biegów”, przyznawanym przez kapitułę Maratonów Polskich (popularne Filipidesy), a Międzynarodowy Bieg po Plaży otrzymał certyfikat „Złoty Bieg 2007”. Zmarły był posiadaczem złotej odznaki LZS, honorowych odznak Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz brązowej odznakę za zasługi dla sportu.